Nationalteaterns Rockorkester Turné 2018
Miriam Bryant presenterar den akustiska EP:n “isby sessions” och ger sig ut på akustisk konserthusturné 2026, den 6 februari intar hon Idun i Umeå.
”Vi är oerhört glada över att Miriam Bryant kommer till Umeå och det känns jättekul att erbjuda Umeåpubliken ännu en stark konsertupplevelse under våren.” Säger Markus Westberg, VD, Nöjet konsert.
Miriam Bryant är tillbaka med den akustiska EP:n “isby sessions” som bjuder på älskade gamla favoriter i en ny avskalad tappning. Den 7:e november får vi ett första smakprov i form av singeln “okej att dö (igen)” och hela EP:n släpps i början av 2026. I samband med releasen presenterar Miriam även en intim konserthusturné våren 2026 som erbjuder publiken en nära och pulserande upplevelse. Biljetterna släpps måndag 10 november kl. 10.00 via nojet.se & luger.se.
2025 har blivit ett av de mest framgångsrika åren i Miriam Bryants karriär. I maj släppte hon sitt kritikerrosade album ”Okej att dö” – ett personligt och kompromisslöst verk som snabbt klättrade upp på topplistorna och ytterligare cementerade hennes position som en av Sveriges mest betydelsefulla röster.
Under sommaren tog Miriam med sig musiken ut på vägarna med en omfattande turné som lockade tusentals besökare runt om i landet. Turnén bjöd på bland annat två helt utsålda kvällar på Liseberg i Göteborg och en storslagen spelning på Dalhalla, där hon möttes av överväldigande publikrespons och bekräftade sin ställning som en av Sveriges mest kraftfulla liveartister.
Den kommande EP:n, ”Isby Sessions”, har för Miriam handlat om att hitta tillbaka till sin röst, de organiska instrumenten och att få komma nära alla känslorna igen. Inspelad i Isby-studion i Enköping, omringad av svensk natur, har EP:n fått ta form. Det kan på många sätt höras i form av den nedskalade produktionen och de framträdande berättelserna.
EP:n är framtagen tillsammans med musikerna David Larsson och Mats Sandahl (MASAKA), som även har producerat. Gemensamt har de skapat ett sound som känns dagbokslikt och nära på ett sätt vi inte har hört Miriam förut.
6 feb – Umeå, Idun
Biljetterna släpps måndag 10 november kl. 10.00 via nojet.se & luger.se.
Se hela turnén på luger.se

